Coraline Chapatte | Ultra Runner, Blogger, Sports Trainer

x Coraline Chapatte | Ultra Runner, Blogger, Sports Trainer

Coraline Chapatte 1981’de İsviçre’nin küçük bir kasabasında hayat yolculuğuna başladı. Her gün bisikletle okula gidip geliyordu. Sonra koşmaya başladı. 5 yaşındayken ilk yarışına katıldı.

Coraline’nin hayatı genellikle doğada geçiyordu. Kışın kayak ve buz pateni, yazın dağlarda yürüyüş ve koşu yapıyordu. Elinde uçurtma tarlalarda koşuyor ve futbol oynuyordu. Bir çok sporu denedi ve yaptığı tüm sporlardan çok keyif aldı ve hala da bu keyfi almakta. Çünkü ona göre spor bir yaşam tarzı ve mutlu olma yöntemi. Küçük yaşta düzenli olarak yüzme atletizm, bale ve jimnastik yapıyordu. Bu arada 12 sene boyunca voleybol oynadı. Bu ona, takım oyunu, takım ruhu bilinci ve rekabeti öğretti.

2005’de İsviçre’de Neuchatel Üniversitesinin ekonomi bölümünden mezun oldu. Okurken hayatını kazanmak için spor muhabirliği yapıyordu. Küçük yaşta para kazanmayı öğrendi 14 yaşındayken part-time çalışmaya başladı. En büyük hayali gazeteci olmaktı ama mezun olduktan sonra büyük bir şirkette ürün müdürü olarak işe başladı. İlk maaşıyla kendine bir ödül verdi ve bir dalış kursuna yazılıp dalış brövesi aldı.

Üç sene bu şirkette çalıştı. Bu sürede toplantılar, yüksek topuklar, takım elbiseler ve raporlar onun gündelik hayatı oldu. Zaman zaman çeşitli yerlerde tüplü dalışlar yapıyordu ve mavilikler Coraline’i kendine çağırıyordu. Bu çağrılara duyarsız kalamadı ve hayatında bir dönüm noktası oldu, işinden ayrılıp 2008’de 3 aylığına Kaş’a geldi. Hedefi “dalış lideri” sertifikası almak ve dalış tecrübesi kazanmaktı. Bir dalış okuluyla anlaştı. Yatacak yer ve yemek karşılığı onlara destek verecek ve bu arada sertifikasını alacaktı. Doğayla iç içe yaşamak ona çok iyi geldi. Köklerine dönmüş gibiydi. Üç ay diye geldiği Kaş macerası iki buçuk sene sürdü.

Coraline yeni ufuklara yelken açmak istedi. İstanbul’u çok merak ediyordu. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip bu şehirde Asya ve Avrupa’nın birleştiği bu yerde yaşama fikri ona cazip geliyordu. Kaş’ta yaşadığı heyecanın başka türlüsünü İstanbul’da da yaşadı. “Geçmiş olsun”, “sıhhatler olsun”, “kesene bereket” ve benzeri lafları kullanır oldu. Bu tecrübeleri Türkiye’ye gelen yabancılarla paylaşıyor ve İstanbul’da yaşama konusunda ipuçları veriyor.

Bu güzel şehre gelir gelmez tekrar koşmaya başladı. Aynı zamanda koştuğu mesafeleri de arttırdı. 50km, 80km ve100 km’ koştu. Her koşudan yeni şeyler öğrendi. Uzun koşularda kaçış noktası ve erteleme şansı yoktur. Başlarsınız ve bitirirsiniz. Bu Coraline’nin yaşam felsefesine yeni bir perspektif kattı.

Ekim 2015 de “Likya Yolu Ultra Maratonu”na katılıp 6 günde 250 km koştu. Yarış boyunca katılanlar yiyecek ve malzemelerini taşırlar. Bu yolda tek başınadır herkes. Bu yolculuk sadece fiziksel değildir. Vücut ile başlar ama zihinle biter.

Latince eğitimi de almış olan Coraline beş dil konuşmaktadır. (Fransızca, Türkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca) Coraline, çeşitli konularda seminerler veriyor, şirketler için ve bireysel spor koçluğu yapıyor, koscora.com blogunda spor ve sağlıklı yaşam konularında bilgiler paylaşıyor, web sitesi ve gazetelere yazılar yazıyor, sosyal medya danışmanlığı yapıyor ve ayrıca çeşitli dillerde tercümanlık yapıyor.

  • Başlamak ve Bitirmek
  • Zor koşullara uyum sağlamak ve çözüm üretmek
  • Yabancılar için Türkiye’de kültürel adaptasyon
  • Şirketler için koşu antrenmanı
  • Masa başında nasıl egzersiz yapılır?